Vitis Select, spol. s r.o.

prevádzka: Javorová 51, 917 05 Trnava – Modranka, SR

mobil: 0903 202 869, e-mail: vitisselect@zoznam.sk

 

Muškát moravský:

 

muskat_moravsky.JPGPôvod a rozšírenie

Muškát moravský vyšľachtil Václav Křivánek na Šľachtiteľskej stanici vinárskej v Polešoviciach na Morave. Z kríženia odrôd Muškát Ottonel x Prachttraube bol v semenáčovej škôlke vybraný ker č. 23/33. Bol rozmnožený na klon a skúšaný v rôznych stupňoch šľachtiteľského procesu. Po úspešnej previerke vlastností v Štátnych odrodových skúškach bol v roku 1987 registrovaný a pod názvom Mopr zapísaný do Štátnej odrodovej knihy. V roku 1991 bol premenovaný na Moravský muškát a v roku 1993 na Muškát moravský. Pod týmto názvom je aj v súčasnosti registrovaný. Od roku 1992 je právne chránený. Pomerne rýchlo sa Muškát moravský rozširuje aj na Slovensku, najmä pre spoľahlivú rodivosť, skoršie dozrievanie hrozna a muškátový charakter vín. Jeho podiel v rámci celej plochy vinohradov na Slovensku je 0,75 %.

 

Fenologická charakteristika

Očká pučia na jar stredne skoro, zvbyčajne v tretej dekáde apríla. Kvitne je obvykle v druhej dekáde júna a hrozno dozrievanie približne v rovnakom období ako odroda Müller-Thurgau – v druhej dekáde septembra. Muškát moravský je teda stredne skorá odroda. Jednoročné drevo začína vyzrievať v skorom termíne, preto každoročne dobre vyzreje.

 

Poloha a pôda

Pre relatívne skoré dozrievanie hrozna, ako aj pre relatívne dobrú odolnosť voči zimným mrazom nie je Muškát moravský náročný na polohu. Je preto vhodný aj do “slabších” polôh. Náročnosť na pôdu je už vyššia. Neznáša výsušné pôdy, naopak, vyžaduje pôdy vododržné, hlbšie, a to najmä pre mohutný rast a vysokú rodivosť. Neznáša predovšetkým suchú jeseň. Na piesočnatých a štrkovitých pôdach poskytuje tenké, málo extraktívne vína. Pre dobrú reprodukčnú schopnosť je vhodný aj do okrajových vinohradníckych oblastí Slovenska.

 

Rez a vedenie

Muškát moravský je rodivá, silno rastúca odroda, rez a vedenie sa týmto vlastnostiam musí prispôsobiť. Vyžaduje väčšie tvary krov, vysoké vedenie v širších sponoch. Osvedčil sa dlhý rez na ťažne, ktorý je vhodnejší ako rez na čapíky. Dobré skúsenosti sú aj so záclonou, najmä v južnejších rajónoch. Úrodu hrozna je však potrebné regulovať rezom, aby nepresiahla 10 t.ha-1. Znamená to približne 8 plodonosných očiek na m2 pôdy. Pri väčšom zaťažení sa úroda zvyšuje, vína však bývajú tenšie.

 

Úroda a kvalita

Potenciálna rodivosť Muškátu moravského je vysoká 10–15 t.ha-1. Vysoká úrodnosť je pri aromatických odrodách skôr výnimočná a Muškát moravský je najmä v porovnaní s Muškátom Ottonel a Irsaiom Oliver, nepomerne úrodnejší. Na dosiahnutie lepšej kvality vín je potrebné okrem regulácie úrody strážiť v dozrievajúcom hrozne kyseliny. Pri zbere by nemali klesnúť pod 8 g.l-1 muštu. Cukornatosť sa v priemerných ročníkoch pohybuje v rozpätí 15 – 20 kg.hl-1. Na zlepšenie kvality hrozna prispieva aj presvetľovanie listových stien porastov.

 

Škodlivé činitele

Odolnosť proti hubovitým chorobám nie je veľká. Je náchylný na infekciu peronospórou, o niečo menej aj múčnatkou a hnilobou hrozna. Pleseň sivá škodí menej možno aj preto, lebo hrozno skôr dozrieva a zvyčajne sa oberá ešte pred jesennými dažďami. Zo škodcov je citlivejší na roztoče a roztočce, lebo má veľmi jemný list. Z pestovateľského hľadiska je dôležité udržovať zelený porast prevzdušnený, aby mikroklíma kra nenapomáhala infekciám húb. Na výrobu vín dobrej kvality je potrebné oberať hrozno zdravé.

Pomerne dobrá odolnosť proti zimným mrazom súvisí s vyzrievaním dreva, je takmer na úrovni Muškátu Ottonel. Teploty –25 oC po vysokých úrodách a suchej jeseni, však už jednoročné drevo i očká poškodzujú. Po takýchto poškodeniach zimnými mrazmi má však Muškát moravský dobrú regeneračnú schopnosť. Na jar pučí neskoršie, preto mu jarné mrazy škodia menej.

 

Hospodárska využiteľnosť

Muškát moravský má niekoľko pestovateľsky významných biologických vlastností, pre ktoré je právom zaradený do našej Listiny registrovaných odrôd. Je to pravidelná a vysoká úrodnosť, skoršie dozrievanie hrozna na jeseň a výrazný muškátový charakter vín. Šľachtiteľský cieľ – nahradiť málo úrodný Muškát Ottonel a Irsai Oliver – sa vyšľachtením tejto aromatickej odrody splnil. Kvalita vína však významne závisí od pestovateľského postoja vinohradníka k tejto odrode. Ako už bolo povedané, nepreťažujeme ju úrodou a oberáme ju skôr, ako klesne obsah kyselín. Znamená to, že nie je možné čakať na vyššiu koncentráciu cukrov a extraktívnych látok v hrozne, aby sa vína nestali fádnymi. V chuti vín dominuje intenzívna muškátová aróma, posudzovaná rôzne. Niektorí vinári ju hodnotia ako jemnejšiu, než pri Muškáte Ottonel, iní ju považujú za drsnejšiu. Azda aj preto, že vína po dojme z intenzívnej arómy nemajú očakávanú plnosť. Túto možno dosiahnuť vhodnou kupážou s vínom extraktívnejším - nearomatickým. Moravský muškát teda nepatrí k odrodám pre prvotriednu kvalitu vín, je však hodnotným a užitočným pivničným produktom. Vína s nízkym obsahom kyselín rýchlo horknú. Je veľmi vhodnou odrodou aj pre malovýrobcov a záhradkárov, lebo je veľmi úrodná a jej hrozno poslúži aj ako chutné čerstvé ovocie.

 

 

T: 0903 202 869 A: Javorová 51, 917 05 Trnava - Modranka E: vitisselect@zoznam.sk